Anasayfa Kurtuluş Vapuru Belgesel Hakkında Belgesel Ekibi Bize Ulaşın

 

EKİP ELEMANLARI

Erhan Cerrahoğlu (Yapımcı - Yönetmen)
1969 yılında Ankara'da doğdu. M.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümünü bitirdi ve aynı okulda "Halkla İlişkiler" masterı yaptı. 1993 yılında Demo Prodüksiyon'u kurdu ve çeşitli şirketler için tanıtım kampanyaları ve organizasyonlar hazırladı.
1995 yılından itibaren değişik kurum ve kuruluşlar için tanıtım filmleri ve belgeseller gerçekleştirdi, çeşitli yabancı kanalların Türkiye'de hazırladığı belgesellerde yerel yapımcılık yaptı. 2003 yılında çektiği "Haliç Yaşıyor" belgeseli, yurtiçi ve yurtdışında festivallerde gösterildi ve Yaşayan Marmara Festivali'nde "En iyi ulusal film" ve "En iyi uluslararası film" ödüllerini aldı.

Selçuk K. Kolay (Araştırma Başkanı)
1948'de İstanbul'da doğdu. 1967'de Istanbul Alman Lisesi'ni, 1974'de Berlin Teknik Üniversitesi'ni Endüstri Yük. Müh. olarak bitirdi.
Kemerburgaz yakınlarında bulunan meçhul denizaltının I. Dünya Harbi'nde batan "UB-46" denizaltısı olarak kimliğini tespit etti. Midilli kruvazörünü buldu; ilgili belgeseli hazırladı. 1942'de kaybolan denizaltımız Atılay'ın yerini ve batış nedenini tespit etti; ilgili belgeseli hazırladı. Rus Donanması'na ait amiral gemisi Yvestafy'nin yerini tespit etti. 1915'de batan İngiliz-Avusturalya denizaltısı AE2'nin yerinin tespit çalışmalarını ve dalışlarını yaptı. II. Dünya Savaşı sırasında Antalya açıklarında denize düşen B-24 Amerikan bombardıman uçağının denizden çıkarılan enkazının restore edilip Rahmi M. Koç Müzesi'ne kazandırılmasını sağladı.
Avustralya denizcilik tarihine yapmış olduğu katkılardan dolayı Avustralya Üstün Hizmet Madalyası (Medal of the Order of Australia ) sahibidir.

Doç. Dr. Erdoğan Okuş (Dalış Ekibi Koordinatörü)
1962 yılında Ordu'da doğdu. E.Ü. Fen Fak. Biyolojik Oşinoğrafi Bölümünü bitirdikten sonra İ.Ü. Den. Bil. ve İşl. Enst. Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı'da yüksek lisans ve
University of Wales , University College of Swansea, School of Biological Sciences , Marine Biology Department Swansea, UK.'da doktorasını yaptı.
Yurtiçi ve yurtdışında pekçok dalış destekli araştırma gerçekleştirerek makaleler yayınladı. Halen İ.Ü. Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve İstanbul, Datça ve Karadeniz'de yapılan araştırmalara başkanlık etmektedir.

M. Cumhur Ayar (Sualtı Görüntü Yönetmeni)
1963 yılında Yozgat'ta doğdu. Elektronik Meslek Lisesi'ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversetisi'nde işletme eğitimi aldı. Kameramanlığa TRT'de başlayan Ayar, çeşitli ulusal kanalların program, tanıtım ve haber bölümlerinde çalıştı.
NTV için Değirmendere ve dünyada ilk kez Zeugma'nın sualtı çekimlerini yaptı. Haliç Yaşıyor adlı sualtı belgeseli için de Haliç'in ilk sualtı görüntülerini çekti.
2000 yılından beri NTV için Bodrum ve Kaş'taki sualtı seramik sergilerinin çekimlerini gerçekleştiren Ayar, halen NTV haber merkezinde kameraman olarak görev yapmaktadır.

Gökhan Acun (Su Üstü Görüntü Yönetmeni)
1970 yılında İzmir'de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümünü bitirdi.
Çeşitli ulusal kanallarda kameraman olarak çalıştı. Arena, A Takımı gibi haber programlarının yanı sıra, Haberci adlı belgeselin 130 bölümünün yurt içi ve yurt dışında çekimlerini gerçekleştirdi. Halen çeşitli kurum ve kuruluşlar için hazırlanan tanıtım filmleri ve belgesellerde görüntü yönetmeni olarak çalışmakta, ARTE, SWR, ZDF gibi yabancı kanalların Türkiye'de ve yurtdışında gerçekleştirdiği projelerde kameramanlık yapmaktadır.

Turgay Yalçın (Ses Mühendisi)
1971 yılında Silivri'de doğdu. Haydarpaşa Lisesi Elektronik Bölümü'nün ardından Westminister Collage of London'u bitirdi.
Çeşitli ulusal kanallarda ses mühendisi olarak çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli belgesel projelerinin ses kayıtlarını gerçekleştirdi. ARTE, National Geographic, ZDF gibi yabancı kanalların Türkiye'de ve yurtdışında gerçekleştirdiği projelerde ses teknisyenliği, ayrıca çeşitli reklam, tanıtım filmi ve uzun metraj sinema filmleri için kendi stüdyosunda ses kayıtları yapmaktadır. (www.turgayaudio.com)